пʼятницю, 25 березня 2022 р.

 

Урок розвитку звязного мовлення

            з  української мови

                2- А клас 

Тема:

« Слово-дія все працює:

   Над задачею мудрує,

   Трусить снігом, ллє дощем,

   Спочиває під кущем»

 

Вчитель : Лимарєва О.В.


   Тема: Складання розповіді « Пізня осінь»

                     « Слово-дія все працює:

                      Над задачею мудрує,

                      Трусить снігом, ллє дощем,

                     Спочиває під кущем»

 Мета:

ü ознайомити учнів з словами -діями на пропедевтичному рівні;

ü закріплювати вміння розрізняти словосполучення слів прямого і переносного значення;

ü стимулювати вживання повних речень при складанні розповіді;

ü збагачувати словниковий запас учнів;

ü формувати вміння логічно мислити;   вміння активно співпрацювати одне з одним і вчителем.

ü поглибити знання учнів про осінь як пору року;

ü розвивати спостережливість, здатність відчувати красу осінньої природи, її неповторність,  вміння передавати свої почуття;

ü  розвивати пізнавальний інтерес дітей, прагнення до активного пізнання природи;

ü виховувати любов до природи; формувати бажання піклуватися про навколишній світ.

Обладнання: зошит з розвитку мовлення ( Л.А.Гайова, Н.Є.Пархоменко),                                     ілюстрації , презентація, мультимедійна дошка, мікрофон

Тип уроку: інтегрований


                                                Хід уроку

І. Вступна частина

    1. Організація класу

         Пролунав уже дзвінок,

         Починається  урок.

         Думайте швидко.

         Виконуйте чітко.

         Ретельно працюйте.

         Каліграфічно пишіть.

         Берегти природу спішіть. 

2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

          У ці осінні дні холодні

          Нам всім так хочеться тепла.

          Ну ж бо вирушим  у подорож.

          Ну що, готові, дітвора?

           -Сьогодні ми з вами помандруємо чарівними стежками красуні, назва якої -Осінь.        

                   


                

             -Та щоб нам без перешкод потрапляти на ці стежки, треба буде виконувати різні завдання, де необхідні уміння говорити красиво, логічно викладати свої думки.

          -Але ці уміння приходять не відразу, цього треба наполегливо вчитися.

           -Сьогодні ми намагатимемось наше мовлення збагатити новими виразами, словами. Будемо вчитися складати розповідь за малюнками та питаннями.

              -А щоб у нас все вийшло, треба бути уважними і старанними на уроці.

             - Давайте прочитаємо  тему нашого уроку.

                            « Слово-дія все працює:

                             Над задачею мудрує,

                             Трусить снігом, ллє дощем,

                             Спочиває під кущем»

               -Тож сьогодні будемо здебільшого працювати з словами, які вміють щось робити.

ІІ.  Основна частина.

       1.Робота над словами-діями. Визначення слів у загадці

-На першій стежині нас зустрічає помічник Осені.

-А хто це, ви дізнаєтеся, коли прочитаєте загадки у зошиті на с.16, завд.1?

 

                  Рукавом махнув – дерева нагнув.

                  Залетів у садок, застрибав, засвистів між гілок – і пропав.

                                                                   Вітер

         - Запишіть  відгадку у зошит з великої букви.

           - Вітер хоче, щоб ми виконали ще й завдання 2.

           - Які дії виконував вітер у загадці? Що він робив? Підкресліть однією лінією.

        2.Підбір слів-дій до малюнків

А)

              - Нас зустрічає  Їжачок-Хитрячок. Він повідомляє нам про турботи  різних звірів.

             - Осінь- щедра пора. Усі звірі намагаються добре відгодуватися, аби накопичити якомога більше жирових запасів. Бо  взимку їм буде і голодно, і холодно.

           - А що страшніше для звірів, голод чи холод?

Запамятайте!

Накопичення запасу жиру – це осіннє явище в житті звірів. Так  вони готуються до зими. Їжачок теж нагулює жир, щоб зарившись в опалому листі, в моху чи просто  в облаштованій нірці, проспати аж до весни.

                 - Що робить їжачок у нірці? Прочитайте.

Б)

- А що робить білочка? ( сидить, сушить, їсть) Запишіть.

-Їжачок просить вас допомогти білочці поповнити запаси, зібрати гриби, які мають однакові відповіді..

  36

   
        20+16                                       74-60                                    

       

       48-12                                       59-23

- Який гриб не брали? Чому?

- Які ще отруйні гриби знаєте?

- Чи можна їх нищити у природі?

-Молодці! Білочка дуже задоволена, що ми їй збільшили запаси. Тепер їй буде що їсти взимку.

В) 

- Що робить листочок? ( летить, кружляє, падає, спускається)

- Запишіть.

 3.Робота над прямим і переносним значенням слів.

( завдання 4,5)

- Подивіться на дошку.

-Чому так говорять:

      Балерина танцює                                     Листочок танцює                                 

 

                                                   

- У якому значенні вжито словосполучення слів « балерина танцює», а «листочки танцюють»?

- Що значить « котик підкрадається»?( непомітно йде)

  що значить «зима підкрадається»? (непомітно приходить)

- Назвіть словосполучення, вжите у прямому значенні;  у переносному значенні.

- А зараз  виконайте завдання 5 за зразком:  доберіть слово, назву дії, що виконують обидва обєкти.

Можна поспілкуватись з товаришем по парті.

- Які слова дописали?

-Які з них мають пряме значення?

-Які переносне?

4. Фізкультхвилинка

Ми -листочки, ми- листочки,

 На гілках ми сидимо.

Тихий вітер повіває,

Нас легесенько гойдає.

Сильний вітер налітає

І з гілок нас всіх зриває.

У повітрі ми кружляємо,

Кружляємо, кружляємо,

За парти ми сідаємо,

Сідаємо, сідаємо

5.Робота над текстом

-  Прочитайте текст,  завдання 6.

- Знайдіть і підкресліть  слова- назви дій туману, вітру, дощу.

-Нумо, згадаємо, які три періоди осені ми знаємо?

 ( рання осінь, золота осінь, пізня осінь)

- А  зараз який період ? Або? (листопад)

- Знайдіть  у попередньому тексті слово, яким можна їх замінити.

-Запишіть його, продовжуючи запис.

- Які ознаки передзимя ми вже відчули та побачили  в природі?

6. Складання розповіді про пізню осінь за малюнками та питаннями.

 ( презентація)

Ось це ми зараз і запишемо  у нашу розповідь, опираючись на малюнки і питання.                                

- То яку назву буде мати наша розповідь?

                                       Пізня осінь.                                         

   

   
Який період осені настав?

                                          

-Що зриває вітер з дерев?


-Які хмари частіше вкривають небо?

       

Які природні явища спостерігаємо у листопаді?

 -Ось так осінь  дякує вам за складену розповідь.( сипляться листочки)

 -Перевірте написану вами розповідь. 

ІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

Вправа «Мікрофон»

- Мені було цікаво виконувати…

- Я навчилася (вся)… 

Вправа « Лего»

- Оцінимо наш урок  цеглинками Лего.

- Хто працював на уроці із задоволенням – піднесіть угору зелену цеглинку,

кому було сумно- піднесіть червону цеглинку,

хто на уроці дізнався щось нове- піднесіть жовту цеглинку.

- Ви добре працювали. Я рада за вас!

Дякую вам за роботу на уроці.

 

              

 

Немає коментарів:

Дописати коментар